• Winda
 • Duży pokój
 • Gabinet
 • Łaźnia
 • Spiżarnia
 • Garderoba

Cukier - jak wpływa na nasze zdrowie?

Sąsiedzi, czy są wśród Was osoby, dla których dzień bez czegoś słodkiego, jest dniem straconym? Jeśli tak, wpadajcie do Spiżarni łasuchy - przedstawię Wam całą listę powodów, które uświadomią Wam, dlaczego warto zerwać z białym nieprzyjacielem! Mam nadzieję, że oprócz tekstu, przemówią do Was również zdjęcia z kampanii, która zainspirowała mnie do stworzenia tego wpisu!

Stowarzyszenie dietetyków z Tajlandii, przygotowało akcję, która w niebanalny sposób ma zwrócić uwagę świata na szkodliwy wpływ cukru na organizm. 'Słodkie rany', pokazują jakie konsekwencje niesie za sobą nadmierne spożywanie słodyczy - nawet pozornie nieszkodliwe uszkodzenie ciała, dla osób cierpiących na cukrzyce, może oznaczać poważny problem, który nierzadko skutkuje amputacja kończyn!
Cukier działa na mózg podobnie jak narkotyk - powoduje wzrost serotoniny i dopaminy - hormonów, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Gdy ich poziom jest wysoki, czujemy się odprężeni, pełni energii, a humor nam dopisuje. Jednak gdy ogranizm wytwarza niewielką ilość 'hormonów szczęścia', obserwowane są m.in. znaczny spadek nastroju i zaburzenia emocjonalne . W skrajnych przypadkach, gdy niedobór neuroprzekaźników w organizmie utrzymuje się dłuższy czas, mogą pojawić się objawy depresji.

Ciekawotką może być równiez fakt, że uwielbiana przez wielu czekolada, zawiera w składzie feynoloanalinę - związek z którego produkuje się amfetaminę! Oprócz tego słodki przysmak, zawiera także różne substancje, odpowiadające m.in za uzależnienie od alkoholu. Niektóre badania sugerują, jakoby regularne spożywanie dużych ilości słodyczy, miało zwiększać... agresję!

Spożywanie cukru w dużych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów,  a także przyczynia się m.in. do cukrzycy, nadciśnienia i chorób serca. Cukier jest również głównym winowajcą szerzącej się na wielką skalę epidemii otyłości. Dostarcza pustych kalorii i jest tuczący bardziej niż... tłuszcz!

Aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie cukrów, należy znacznie ograniczyć ich ilość w codziennej diecie. Dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z 'białej śmierci' i stosowanie zdrowych zamienników cukrów, takich jak np. ksylitol, czy stewia. Warto również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, którzy pomogą wskazać odpowiednią, zbilansowaną dietę indywidualnie dla Ciebie Sąsiedzie!

Pamiętajcie, że zdrowie macie jedno, warto o nie zadbać!


  Standardowe Komentarze
  Komentarze Facebook

10 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Oj tak... na szczęście to tylko ' słodkie rany ';)

   Usuń
 2. Ech, dla mnie dzień bez czegoś słodkiego to dzień stracony :( Nie jest tego dużo, np. słodzone cappuccino _ 4 kostki czekolady, ale to taki mój codzienny rytuał, z którego nie potrafię zrezygnować.
  To będzie bardzo trudne, ale wiem, że powinnam wyeliminować cukier. Ograniczyć nie potrafię - działam na zasadzie "wszystko albo nic" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta kampania rzeczywiście daje do myślenia... Pomysł świetny, popieram takie akcje!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia są mega! a poza tym przydatny post, ja sama uwielbiam słodycze, ale je ograniczam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Genialne zdjęcia i sam wpis do wnikliwego przemyślenia

  OdpowiedzUsuń
 6. Edyta Saito Matuszna13 marca 2017 14:28

  Czy mogę prosić o wypełnienie krótkiej ankiety do pracy magisterskiej dot. substancji słodzących i ich wpływu na zdrowie - link: http://www.ebadania.pl/e60a5beb3f524ed7 Bardzo dziękuję! Każdy głos jest dla mnie cenny. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W mojej kuchni od kilku miesięcy nie ma miejsca na biały cukier. Ostatnio nawet kawa bez cukru mi posmakowała. W cukierniczce jak coś to mam tylko ksylitol. Da się żyć bez cukru/lub go mocno ograniczyć - wystarczy chcieć

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne zdjęcia. Warto uświadamiać o niszczycielskim wpływie cukru na organizm wiec fajnie, że o tym napisałaś. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. O Matko po tych zdjęciach to ja już chyba nic słodkiego nie tknę :) właśnie jestem w trakcie 7 dni bez cukru :) chyba sobie to przedłużę.

  OdpowiedzUsuń