• Winda
 • Duży pokój
 • Gabinet
 • Łaźnia
 • Spiżarnia
 • Garderoba

Naturalna koloryzacja włosów. Henna - fakty i mity przedstawia Sophie Czerymoja. #wywiad

Bezpieczna, trwała koloryzacja włosów na bazie naturalnych składników, to marzenie niejednej z nas. Która kobieta nie chciałaby cieszyć się kaskadą zdrowych, pełnych blasku pukli o idealnym odcieniu? Niestety, chemiczne farby dostępne w drogeriach, mogą doprowadzić nasze czupryny do ruiny. Jak poprawić kondycję włosów nie rezygnując z koloryzacji? Jest na to sposób - henna! Dziś w blok(g)owej łaźni o zaletach hennowania opowiadają Ola i Monika z Sophie Czerymoja.


Bassement: Czym właściwie jest henna ? 
Sophie Czerymoja: Pełna nazwa henny, to Lawsonia Inermis. Jest to krzew, z którego liści uzyskuje się barwnik farbujący na pomarańczowo-czerwono, tzw. lawson, czyli właśnie henna.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania henny?
Zawarty w hennie lawson, odpowiada za poprawę kondycji włosa, którą osiągamy stosując naturalne farbowanie przy użyciu henny. Dzięki niemu włosy wzmacniają się, stają się silniejsze, lśniące. Henna pogrubia włosy, może także łagodzić problemy skórne np. łupież, swędzenie, podrażnienie, a także zmniejszyć nadprodukcję łoju.

Jak w sposób prawidłowy przeprowadzić koloryzację ziołami? 
Przed nałożeniem dowolnej mieszanki ziołowej, należy dwukrotnie umyć włosy szamponem z mocnym detergentem, czyli z SLS lub SLES. Na tak oczyszczone włosy nie aplikujemy już żadnych kosmetyków, rozczesujemy i możemy nakładać ziółka.Czy henna pokrywa siwe włosy?
Czysta henna - Lawsonia - pokrywa siwe włosy. Mieszanki ziół, np. odcieni brązów raczej nie 'złapią' siwych pukli, wtedy potrzebne jest dwuetapowe farbowanie - najpierw henna, potem docelowy kolor.  Zdarza się, że siwe włosy pokryje także Cassia, nadając im kolor złotego blondu.

Apropos blondu - czy można uzyskać różne odcienie blondu - od chłodnego, po ciepły, przy użyciu henny?
Henna farbuje na różne odcienie rudości, od marchewkowego do mahoniowego, w zależności od wyjściowego koloru na który ją aplikujemy. Czystą henną nie zafarbujemy włosów na blond.

Fakt czy mit : czy to prawda, że efektem koloryzacji henną mogą być zielone lub niebieskie pasma?
Farbowanie henną nie 'daje' zielonych/niebieskich włosów. Nie ma takiej możliwości. Za ewentualne kolorowe wariacje  - podczas rozjaśniania - odpowiedzialne jest indygo, czyli barwnik farbujący włosy na czerń.  Indygo występuje także w mieszankach brązów.Czy hennowanie może zmienić porowatość/skręt włosa?
Barwnik zawarty w hennie wnika we włosy powodując ich wzmocnienie i pogrubienie. Efekt ten pojawia się po kilku/kilkunastu aplikacjach. Wraz z odkładaniem się barwnika we włosach, mogą one stać się bardziej dociążone, co u niektórych osób powoduje 'luzowanie' skrętu. Ale bez obaw! Umiejętnie dobrana mieszanka i metoda farbowania, pozwalają zminimalizować 'prostowanie'.
Sama henna natomiast nie zmienia porowatości włosa. Jeśli do odpowiednio dobranej pielęgnacji, dorzucimy regularne aplikowanie ziół - niekoniecznie henny - możemy liczyć na szybsze efekty.

Jakie są Wasze sprawdzone triki, które stosujecie podczas zabiegu naturalnej koloryzacji włosów?
Mamy sporo trików, ale za najbardziej ułatwiające życie z ziołami mogę uznać:

 • aplikowanie mieszanek ziołowych na suche włosy - dzięki temu możemy uniknąć lub wyraźniej ograniczyć spływanie 'papki' z głowy w trakcie farbowania
 • używanie najlepszej jakości ziół, co poprawia przyjemność ich stosowania, ale także daje najlepsze efekty
 • wzbogacanie mieszanek, których używamy do farbowania o dodatek sproszkowanego hibiskusa, który genialnie działa na wypadanie włosów.
Czy eksperymentując z henną, zdarzyło się Wam zaliczyć jakąś wpadkę?
Pewnie Cię zaskoczymy, ale nigdy nie miałyśmy żadnej wtopy! Zanim coś nałożymy na włosy, robimy dokładny research. Analizując składy mieszanek wiemy czego się spodziewać . W przypadku nieznanych nam składników próbujemy najpierw na pojedynczych pasemkach. Przy wielu eksperymentach, które robimy, pozwala to uniknąć niechcianego odcienia.

Jakie w Waszej opinii są wady koloryzacji włosów ziołami?
Przede wszystkim czasochłonność. Zabieg koloryzacji u fryzjera, czy w domu - farbą drogeryjną, pozwala w pół godziny zmienić odcień włosów. Koloryzacja naturalnymi barwnikami wymaga kilku godzin. Wadą może też być ograniczona paleta odcieni.Co to znaczy, że koloryzacja henną jest trwała? 
Henna wnika we włosy nadając im kolor. W zależności od jakości włosów, czyli ich porowatości może się wymywać szybciej lub wolniej. Po kilku aplikacjach kolor powinien się jednak związać z keratyną i być trwałym. Oczywiście może lekko blaknąc z czasem, ale nie wymyje się całkowicie.

Czy można farbować włosy pół na pół? Np. odrosty chemią, długość henną?
To pytanie idealnie dobrane dla mnie (Ola). Tak właśnie farbuję włosy, więc jak najbardziej.
Hennę lub inne zioła - poza indygo - można także pokrywać farbami chemicznymi.

Podobno hennę można stosować jako odżywkę, nie zmieniając koloru włosów - to prawda?
Niestety, henna - szczególnie wysokiej jakości - nawet jeśli spróbujemy 'zabić'  barwnik, może zafarbować włosy. Co ciekawe, to właśnie lawsonia, czyli ów barwnik odpowiada za kondycjonowanie pukli. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu włosów bez koloryzacji,  polecam zioła bezbarwne albo - jeśli nie straszna nam ciepła poświata - cassia.
Więcej informacji nt. hennowania i sklep z polecanymi produktami znajdziecie na sophieczerymojasklep.pl .

Ps. Dziewczyny, a jak wygląda koloryzacja włosów u Was? Macie jakieś doświadczenia z henną? Czekam na Wasze komentarze, jestem bardzo ciekawa <3!To może Cię zainteresować:

Jak zagęścić włosy i przyspieszyć ich porost?
Musisz to mieć! Czarna maska marokańska do włosów
  Standardowe Komentarze
  Komentarze Facebook

0 komentarze:

Prześlij komentarz