• Winda
  • Duży pokój
  • Gabinet
  • Łaźnia
  • Spiżarnia
  • Garderoba

Duży Pokój: Profesje Znane i Nieznane - stylistka fryzur

W Dużym Pokoju czas na wywiad z cyklu 'Profesje Znane i Nieznane'! Moim dzisiejszym Gościem jest Patrycja Kamola, kobieta, która dzięki pasji i determinacji, spełniła swoje dziecięce marzenie o pracy na stanowisku fryzjerki. Doceniona przez szefostwo Instytutu Pierre Lupina, dostała szansę, o której śniła przez wiele lat! Ta historia jest niezwykła, a Patrycja, podobnie jak Rafał Maślak - wywiad TU, dr Krzysztof Gojdź - TU czy Karina Kowalik - TU, musiała uporać się z wieloma przeciwnościami losu, zanim ten okazał się dla niej łaskaw...


Pamiętasz, kiedy zdecydowałaś o wyborze swojej obecnej profesji? Czy to był Twój wymarzony zawód?
Dokładnie pamiętam ten czas - wiązało się to z niemałymi zawirowaniami w moim życiu. Stawiałam na szali studia ekonomiczne! Mojej decyzji towarzyszyły spore wątpliwości - nie ukończyłam szkoły, która przygotowałaby mnie do zawodu fryzjera. Mimo to, czułam, że muszę spróbować, bo od dzieciństwa uwielbiam zajmować się włosami i wiedziałam, że jeśli tylko zdobędę odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to moja pasja może także okazać się pomysłem na życie!

Jaki był początek Twojej drogi zawodowej?
Po wielu rozmowach i konsultacjach z rodziną i przyjaciółmi, którzy stanowili dla mnie ogromne wsparcie, rozpoczęłam intensywne poszukiwania miejsca, w którym mogłabym podjąć kierunkową edukację. Wybrałam szkołę, w której pilnie przygotowywałam się do wymarzonego zawodu. Po roku nauki czułam niedosyt - potrzebowałam większych możliwości rozwoju! Na szczęście los mi sprzyjał - koleżanka przypadkowo natknęła się na ogłoszenie z informacją o naborze do popularnego w Lublinie salonu - Pierre Lupina. Postanowiłam spróbować swoich sił i zaaplikować na stanowisko.W obawie przed odrzuceniem z powodu braku doświadczenia zawodowego, do mojego CV dołączyłam zdjęcia wykonanych przeze mnie fryzur. Ku mojemu zdziwieniu, po rozmowie kwalifikacyjnej, zaproponowano mi uczestnictwo w szkoleniu przygotowującym do zawodu fryzjera! Dostałam szansę - to było nieprawdopodobne! Po siedmiu miesiącach intensywnego szkolenia wewnętrznego zdobyłam niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu bez trudu rozpoczęłam pracę.


Kto jest Twoją inspiracją, mistrzem w zawodzie?
Fascynują mnie fryzjerzy, którzy dobrze wykonują swoją prace, ale też potrafią i lubią przekazywać swoją wiedzę innych, zarażając ich przy tym pozytywną energią. Uwielbiam śledzić kolekcje Akademii Vidal Sassoon, zawsze znajdę tam mnóstwo inspiracji dla siebie i moich klientów.

Co według Ciebie warunkuje sukces w tej branży? Talent, ciężka praca czy szczęście?
Kiedyś usłyszałam, że sukces w 10% zależy od talentu, a w aż 90% od ciężkiej pracy. Podpisuję się pod tym! Często posiadamy wiele talentów, które powinniśmy pielęgnować w sposób szczególny, aby ich nie zmarnować, pamiętajmy o tym! Szczęście z pewnością jest pomocne, sama jestem tego najlepszym przykładem. Podsumowując, talent i ciężka praca, to przepis na sukces, którego smaku dopełnia cudowna przyprawa - szczęście :).


Co szczególnie cenisz w swojej pracy, a czego nie lubisz?
Praca fryzjera jest niezwykła, bo polega na... uszczęśliwianiu ludzi! Nic nie motywuje mnie bardziej, niż uśmiechnięty, radosny klient, który z odświeżoną fryzurą schodzi z mojego fotela. Fakt, że moja praca wpływa na nastrój człowieka, to dla mnie wielka mobilizacja do nieustannego rozwijania swoich umiejętności. Mój zawód jest moją pasją, a każdy dzień w pracy, to spełnienie moich marzeń. Nie znajduję żadnych wad w mojej profesji, kocham tę robotę!

Tworzenie kreatywnych fryzur wymaga inspiracji, skąd czerpiesz pomysły?
Przyznam, że tworzenie kreatywnych fryzur na początku mojej kariery, sprawiało mi trudność. W miarę zdobywania umiejętności i doświadczenia, zrozumiałam, że inspirację możemy czerpać z całego otoczenia. Ludzie, przyroda, wybiegi, książki, magazyny, internet... Trzeba się tylko... 'otworzyć'. Mam to szczęście, że trafiłam do salonu Pierre Lupina, gdzie pracujemy metodologią Vidal Sassoon'a. Bazuje ona na trzech kształtach i trzech technikach. Mam więc odpowiednie narzędzia, czyli taką podstawę - ABC strzyżenia, które pozwalają mi tworzyć strzyżenia klasyczne, ale też dzięki dowolnemu łączeniu technik i kształtów  strzyżenia bardziej awangardowe i kreatywne.Podczas tworzenia fryzur, w naszym salonie skupiamy się przede wszystkim na indywidualności osoby, która do nas przychodzi. Właściwie można powiedzieć, że projektujemy, czyli tworzymy fryzurę szytą na miarę. Oceniamy materiał tzn. strukturę, gęstość i oceniamy jaki efekt możemy uzyskać - to niesamowite doświadczenie!


Czym w Twojej ocenie powinien charakteryzować się dobry fryzjer?
W mojej opinii, dobry fryzjer powinien przede wszystkim posiadać wiedzę i umiejętności. Odpowiedni warsztat fryzjerski, pozwala na stworzenie fryzury, która zostanie precyzyjnie ostrzyżona, a włosy będą układały się swobodnie, co zresztą jest misją naszej firmy. Dodatkowo, fryzjera powinien mieć łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność słuchania klienta. Stylista musi umieć słuchać i wyciągać odpowiednie wnioski tak, aby język klienta przełożyć na nasz - fryzjerski.


Współczesny klient salonów fryzjerskich jest wymagający i świadomy swoich potrzeb - jak sprostać jego oczekiwaniom?
To prawda, dzisiejszy klient jest bardzo świadomy swoich potrzeb, a jego oczekiwania zdają się być coraz większe. Dobry warsztat fryzjerski, to podstawa, która pozwala sprostać wymaganiom klienta. Oprócz umiejętności fryzjera, ważna jest także atmosfera panująca w salonie. Klient przychodzi do nas po konkretną usługę, ale ceni sobie też komfort, który staramy się mu zapewnić.

Apropos klientów - najgorszy klient?
Mam jakieś niesamowite szczęście, że trafiają do mnie sami fajni ludzie. oczywiście  są oni różni, mają różne charaktery i oczekiwania, jednak niemiłych wspomnień jako takich chyba nie mam. Zdarzają się duże wyzwania, ale za trudne przypadki mogę jedynie dziękować, bo dzięki temu wciąż się rozwijam.

Jakie są trendy fryzjerskie na sezon jesień/zima?
W sezonie jesień/zima 2017/2018  gorącym trendem jest tzw. Metallic Colors, czyli odcienie metaliczne. Silver hair, grey hair i inne, można uzyskać w łatwy i bezpieczny (razem ze Smartbondem) sposób, zachowując trwałość koloru na dłużej. Marka L'oreal Professionnel, z którą współpracujemy, podkreśla, że "kolor stał się tak ważny jak makijaż". Koloryzacja przestała być obowiązkiem, wynikającym z konieczności przykrycia odrostów - kolor pozwala wydobyć i podkreślić piękno klienta, co jest dla nas bardzo ważne:). W strzyżeniu wracamy do popularnego kilka lat temu cięcia znanego pod hasłem 'shag' - wycieniowane włosy, sięgające zwykle powyżej linii ramion często połączone z dłuższą grzywką.


Które z aktualnych trendów najbardziej Ci się podobają?
Oprócz metalicznej koloryzacji i strzyżenia 'shag', wciąż kontynuujemy trendy z poprzednich sezonów - sombre, tzw. shadow root i kolory w odcieniach pastelowych. Przyznam, że sama jestem fanką koloryzacji sombre i mam to szczęście, że wykonuję ich najwięcej, więc cieszę się, że ten trend cały czas się utrzymuje. W mojej opinii, sombre jest absolutnie HOT!

Powiedz, jak dbać o włosy, by były piękne i lśniące?
Pielęgnacja włosów, to temat rzeka, ale pozwolę sobie wspomnieć o najistotniejszych jej elementach. Należy pamiętać, że 'piękno i blask', zależą w dużej mierze od predyspozycji osobniczych. Struktura włosa, bywa tu utrudnieniem, jednak przy odpowiednio dobranym programie pielęgnacyjnym można osiągnąć spektakularne efekty. Systematyczność w stosowaniu kosmetyków, które zostały 'przepisane' przez fryzjera jest niezwykle ważna. Trudno nie wspomnieć o diecie i zdrowym trybie życia - uważam, że to podstawa dobrego wyglądu nie tylko włosów, ale i skóry, paznokci. Mimo szalonego tempa, w jakim kręci się dzisiejszy świat, warto pamiętać o regularnych, zbilansowanych posiłkach, odpowiednim nawodnieniu organizmu i ... relaksie!


Jakie są Twoje zawodowe plany i marzenia?
Uwielbiam angażować się w różne projekty, próbuję swoich sił w konkursach, jednak myślę, że to sama praca z klientem daje mi największą satysfakcję. Moje marzenie jest w sumie proste: nigdy nie przestać czerpać radości z tego co robię.
___________________________________________________________________________

Zdjęcia dzięki życzliwości Instytutu Pierre Lupina - więcej TU.

_______________________________________________________________________

A Wy kim chcieliście być za młodu? Udało Wam się zrealizować 'zawodowe marzenia' z dzieciństwa? Koniecznie dajcie znać w komentarzu😍!
    Standardowe Komentarze
    Komentarze Facebook

0 komentarze:

Prześlij komentarz