• Winda
  • Duży pokój
  • Gabinet
  • Łaźnia
  • Spiżarnia
  • Garderoba

Duży Pokój: Profesje Znane i Nieznane - Trener Personalny

Dziś o kulisach swojej profesji opowie trener personalny - pasjonat sportów siłowo - wytrzymałościowych, wielokrotny zdobywca tytułów w fitness plażowe mężczyzn, współautor akcji #FitEksperyment - więcej TU - Mateusz Zacharski.  Jakie są zalety pracy na stanowisku trenera personalnego i czym charakteryzują się ćwiczenia 'pod nadzorem'?  Sprawdźcie sami :-)!


Na czym polega praca trenera personalnego?

Podstawowym obowiązkiem trenera personalnego i pierwszym etapem współpracy z podopiecznym jest przygotowywanie planów treningowych i - w zależności od kompetencji - dietetycznych. Kolejny punktem jest sam trening, podczas którego prezentuję klientowi konkretne ćwiczenia i asekuruję go, gdy ten wykonuje je samodzielnie. Bacznie przyglądam się technice i interweniuję, gdy mój podopieczny ćwiczy w sposób niepoprawny. To niezwykle ważny etap dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji klientów -  korygowanie 'złej' techniki pozwala utrwalać poprawne nawyki i minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Może się wydawać, że wymienione etapy, to jedyne zadania trenera personalnego, jednak praca na tym stanowisku, to znacznie więcej niż Wam się wydaje! Myślę, że ten zawód jest składową kilku profesji. Często wcielam się w rolę psychologa, terapeuty, doradcy, dietetyka, dla wielu podopiecznych jestem też po prostu kumplem. Klienci mają różne oczekiwania, a moim zadaniem jest im sprostać.


Dlaczego wybrałeś ten zawód? Kwestia przypadku  czy świadomy wybór?

W przeszłości próbowałem wielu dyscyplin, trenowałem m.in. pływanie, tenis stołowy, taniec i siatkówkę. Aktywność fizyczna towarzyszy mi od dzieciństwa, a pasja do sportu doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem dziś. Studiowałem kierunek niezwiązany z moją profesją, ale zawód trenera wybrałem świadomie.Jak zaczyna się Twój dzień pracy?

Po śniadaniu, przy kawie analizuję hramonogram dnia i  przygotowuję plany treningowe dla podopiecznych . Mój grafik jest napięty - często zaczynam pracę o 6.30, a kończę ok. 22.30. Bywa intensywnie!

Co sprawia Ci największą przyjemność w pracy, a czego nie lubisz?

Zdecydowanie najprzyjemniejszą częścią mojej pracy jest świadomość tego, że pomagam innym. Obserwowanie postępów, jakie czynią moi podopieczni, to dla mnie ogromna radość i satysfakcja. Czuję, że jestem im potrzebny, a to daje mi siłę do działania i wzmaga potrzebę doskonalenia swoich umiejętności. Serce rośnie, kiedy po treningu widzę uśmiechnięte buzie osób, z którymi współpracuję. Łączę pasję z pracą, czego chcieć więcej?

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy z podopiecznym?

Pierwszym etapem współpracy jest wywiad - rozmawiam z klientem o jego celach i po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych staram się ocenić, czy mamy szansę je osiągnąć. Pod moją opiekę często trafiają osoby początkujące, które nie mają świadomości o ogromie pracy, jaki trzeba włożyć w treningi, aby były skuteczne - staram się im wytłumaczyć, czego będę od nich wymagać i jak będzie przebiegać nasza współpraca.

Na jakiej podstawie dobierasz trening do klienta? 

Na podstawie wywiadu i pierwszego treningu, na którym oceniam wydolność organizmu podopiecznego, jego kondycję fizyczną i sprawność ruchową . Po 'wstępnej analizie' klienta, wiem, jakie ćwiczenia może wykonywać i jakich powinien unikać..  Bezpieczeństwo i zachowanie dobrego stanu zdrowia powierzonych mojej opiece osób, to w mojej pracy priorytet. Zestawy ćwiczeń i ich intensywność zależne są od celu, jaki przyświeca klientowi - osoba, która chce stracić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę, będzie wykonywała inne niż ta, która jest zainteresowana zwiększeniem masy.

Czy zdarzają Ci się niezdyscyplinowani, trudni we współpracy klienci?

Tak, zdarzało mi się trenować 'trudnych' klientów i nie wspominam tego najlepiej. Zapadł mi w pamięci pewien mężczyzna, który 'wszystko wiedział lepiej'. Wykonywał ćwiczenia według schematu - 'najwięcej, najmocniej, najciężej'. Nie zważał na technikę, a moje uwagi puszczał mimo uszu. W dodatku regularnie spóźniał się na treningi lub odwoływał je w ostatniej chwili. Trenował według własnego pomysłu, co przełożyło się na efekty, a właściwie ich brak.  Zakończyłem tę współpracę, by poświęcić swój czas osobom, które naprawdę tego potrzebują.


A tzw. 'sezonowcy'?

Achhh, 'sezonowcy'! Myślę, że każdy trener spotyka ich na swojej drodze. Przeważnie są to osoby pragnące osiągnąć spektakularne efekty w jak najkrótszym czasie. Ich cechy charakterystyczne, to m.in. lekceważące podejście do treningu, brak konsekwencji, cierpliwości i wytrwałości. Ich 'zajawka' na 'bycie fit', trwa średnio miesiąc i kończy się wielką frustracją. Na swoje 'treningi'  szczególnie upodobali sobie dwa okresy w roku: styczeń - bo trzeba odhaczyć jeden z punktów na liście postanowień noworocznych i maj/czerwiec, kiedy szumnie przygotowują się do plażowania. Przez te dwa, trzy miesiące 'sezonowcy' wręcz szturmują siłownie i kluby fitness, ale oblężenie trwa bardzo krótko, więc nie jest szczególnie uciążliwe :).

Co składa się na trening personalny?

Trening personalny jest indywidualnie dostosowany do potrzeb klienta - zestawy dobierane są w zależności od stażu treningowego, stanu zdrowia i celu danej osoby. Podstawą treningu jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotowuje układ nerwowy i aparat ruchu do pracy.
Wyróżniamy dwa etapy rozgrzewki - ogólną, której celem jest podniesienie tętna spoczynkowego i przygotowanie organizmu do zbliżającego się wysiłku, i  ukierunkowana, po której następuje właściwy trening. Ostatni punkt ćwiczeń to tzw. 'tonizacja' czyli wyciszenie organizmu.

Zdarzają Ci się 'motywacyjne zjazdy'? Jak je zwalczasz?

 'Motywacyjne zjazdy' nie są mi obce, choć zdarzają się naprawdę rzadko. W słabsze dni motywują mnie podopieczni - wystarczy ich obecność, żebym przypomniał sobie, po co 'to wszystko' robię. Silne, wysportowane ciało, to narzędzie pracy i wizytówka każdego sportowca, ale przerwa na regenerację jest jak najbardziej wskazana. Byle nie za często!

Jak często należy ćwiczyć, aby zachować zdrowie i wysmuklić sylwetkę?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od predyspozycji osobniczych klienta, choć przyjmuje się, że trening wykonywany min. trzy razy w tygodniu, poprawi sylwetkę i korzystnie wpłynie na stan zdrowia. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna powinna być nieodłączną częścią życia każdego z nas. Polska plasuje się w czołówce krajów europejskich pod względem największej liczby osób otyłych. To ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu z nas. Otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby, m.in. cukrzycę typu 2, nadciśnienie, miażdżycę. Wpływ ćwiczeń na zdrowie człowieka jest zbawienny, a efektem ubocznym regularnych treningów jest smukłe, wysportowane i silne ciało.


A dieta? Jest sens ćwiczyć bez odpowiedniego planu żywieniowego?

Na zdrowy tryb życia składa się nie tylko trening, ale i odpowiednie nawyki żywieniowe, które pozwolą zachować zdrowie i poprawić samopoczucie.  Z pewnością aktywność fizyczna połączona z dietą, daje największe efekty. Niektórzy jednak trenują wyłącznie dla 'odstresowania się' i nie planują porzucić swoich nawyków, czego nie można im zabronić. Pamiętajmy jednak, że dieta, to 80% sukcesu, trening stanowi 'jedynie' 20% naszych wysiłków, co znaczy, że 'brzuch robimy' w kuchni. W diecie osób aktywnych, ważną rolę pełnią węglowodany - to one są paliwem energetycznym, na którym organizm 'jedzie' przez pierwsze minuty wysiłku. Niezbędnym składnikiem diety są także białka - szczególnie przy intensywnych i długotrwałych treningach - stanowią wówczas alternatywne źródło energii, choć ich kluczową rolą jest udział w regeneracji organizmu. Warzywa i owoce, to kolejne niezbędne w zbilansowanej diecie osoby ćwiczącej ogniwo - szczególnie polecam koktajle energetyczne, np. sok z buraka - przepis TU, który jest naturalnym energetykiem i zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu aż o 16% - więcej TU. Nie można zapominać o tłuszczach, szczególnie wielonienasyconych, które są m.in. składnikami budulcowymi komórek. Treningi wymagają także odpowiedniej podaży płynów, które - przy większym wysiłku - można wzbogacać elektrolitami. Nie da się ukryć, że żywienie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i efektywności ćwiczeń. Odpowiednio dobrana dieta, wpływa także na regenerację mięśni, odbudowę glikogenu, a także wzmacnia układ immunologiczny organizmu.


Komu poleciłbyś ćwiczenia pod nadzorem trenera personalnego?

Przede wszystkim osobom, które zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Nie ma nic gorszego, niż wykonywanie ćwiczeń w niepoprawny sposób. Osoba początkująca potrzebuje nadzoru doświadczonego trenera, który w razie potrzeby skoryguje jej technikę. Zadaniem trenera jest przygotowanie podopiecznego do samodzielnych treningów. Internet kipi od filmików z przeróżnymi zestawami treningowymi, niestety, wykonywane w warunkach domowych, bez opieki fachowca, często prowadzą do kontuzji.

Czego nauczyła Cię praca na stanowisku trenera personalnego?

Z pewnością cierpliwości, samodyscypliny i świadomości potrzeby ciągłego rozwoju. Praca na stanowisku trenera nauczyła mnie także tego, że warto i powinno się walczyć o swoje marzenia. Życie mamy tylko jedno, szkoda byłoby je zmarnować, prawda?

____________________________________________________________________________

Próbowaliście ćwiczyć z trenerem personalnym? A może dopiero to planujecie?
    Standardowe Komentarze
    Komentarze Facebook

0 komentarze:

Prześlij komentarz