• Winda
  • Duży pokój
  • Gabinet
  • Łaźnia
  • Spiżarnia
  • Garderoba

Krew, towar na wagę złota! Honorowy Dawca Krwi. #wywiad

Krew - bogactwo, którym powinniśmy się dzielić. Dziś w Dużym Pokoju goszczę Honorowego Dawcę Krwi i pierwszego bohatera Windy - Rafała Koszyka.Pamiętasz, kiedy oddałeś krew po raz pierwszy? 

Mój "pierwszy raz" miał miejsce wiosną 2014 roku. To było bardzo ekscytujące wydarzenie, ponieważ w trakcie mojej kariery lekkoatletycznej, oddawanie krwi było niewskazane. Kiedy przekwalifikowałem się na sporty zimowe, pojawiło się swoiste "okno pogodowe" okresu roztrenowania, podczas którego można było dokonać zabiegu. Skąd pomysł na donację krwi? Kiedyś sam potrzebowałem przetaczania, które możliwe, że uratowało mi życie. Czuję, że mam dług wdzięczności wobec społeczeństwa. Dług, który będę spłacał, a raczej 'upuszczał' do końca życia.

Zdarzyło Ci się oddawać krew w nagłych, niespodziewanych okolicznościach?

Tak, miałem taką sytuację kilka tygodni temu. Byłem w pracy, kiedy otrzymałem telefon z nieznanego numeru. Okazało się, że dzwonił pracownik Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Dostałem informację, że mam pełną zgodność antygenową z pewną młodą dziewczyną, która na cito potrzebuje mojej krwi. Zgodziłem się bez wahania, mój szef również.

Czy zabieg oddawania krwi jest bolesny?

Raz mnie bolało, ale tylko dlatego, że wychodząc z donacji uderzyłem czołem w drzwi wyjściowe (śmiech). Zabieg trwa około 10 minut i wbrew powszechnej opinii jest bezbolesny.Chcę zostać Honorowym Dawcą Krwi, jaki powinien być mój pierwszy krok w tym kierunku? 

Pierwszym krokiem powinna być decyzja o świadomym oddaniu krwi. Później wystarczy wybrać się z dokumentem tożsamości do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w swoim regionie i załatwić formalności.

Ile krwi można upuścić jednorazowo? 

Jednorazowo można upuścić 450 ml, nie częściej niż 6 razy w roku u mężczyzn i do 4 razy w roku u kobiet. Przerwa między oddawaniem nie może być krótsza niż 8 tygodni. Uprzedzam, że oddawanie krwi uzależnia!

Zdaje się, że taki zabieg ma wiele przeciwwskazań?

To prawda, lista przeciwwskazań do zabiegu jest całkiem spora. Pierwszą, podstawową sprawą wykluczającą część osób, jest limit wieku - zabiegowi mogą się poddać pacjenci w przedziale wiekowym 18 - 65 lat, których waga minimalna nie może być niższa niż 50 kg. Potencjalny dawca powinien być zdrów, jak ryba, nie może mieć nawet kataru. Szczegółowe informacje o przeciwwskazaniach do zabiegu i wymaganiach zdrowotnych kandydata na Honorowego Dawcę Krwi dostępne są na stronie RCKiK lub krewniacy.pl.

Czy 'upuszczona' krew może się przeterminować?

Tak, termin przydatności czerwonych krwinek to około 30 dni. Po upływie tego czasu krew zostaje wykorzystana do celów naukowych.

Jakie przywileje mają Honorowi Dawcy Krwi?

Po oddaniu krwi, dawca otrzymuje pudełko z ośmioma czekoladami, co jest bardzo zachęcające, prawda? Do bonusów należy także zwrot kosztów dojazdu do RCKiK, dzień wolny od pracy (jeśli donacja odbywała się w trakcie godzin pracujących) bezpłatne wyniki badań krwi, krewkarta z oznaczeniem grupy krwi i ulga podatkowa. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może dodatkowo liczyć na specjalne zniżki przy zakupie leków, do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, a także do zniżek w komunikacji miejskiej.

Czy Honorowy Dawca Krwi ma wiedzę nt. ilości osób, którym została transfuzowana jego krew?

Niestety, nie dostaję informacji na ten temat, choć fajnie byłoby wiedzieć, u ilu osób płynie moja krew:).

Co daje Ci oddawanie krwi?

Materialnie nic, ale duchowo bardzo wiele. Myśl o tym, że siedząc w wygodnym fotelu i ściskając małą piłeczkę w dłoni mogę uratować czyjeś życie jest bezcenna.Oddawaliście krew? A może sami potrzebowaliście transfuzji? Dajcie znać w komentarzu!Więcej wywiadów znajdziecie TU . Zapraszam:)!    Standardowe Komentarze
    Komentarze Facebook

0 komentarze:

Prześlij komentarz