• Winda
  • Duży pokój
  • Gabinet
  • Łaźnia
  • Spiżarnia
  • Garderoba

Moja rewolucja żywieniowa - co usunęłam z menu i jak wpłynęło to na moje zdrowie?

Do niedawna moja dieta pozostawiała wiele do życzenia i pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie konsekwencje zdrowotne, które przyszło mi zapłacić za tę żywieniową beztroskę. Problemy żołądkowe, zmęczenie, fatalna kondycja cery i włosów, to tylko część negatywnych skutków nieprawidłowego odżywiania, z jakimi się zmagałam. Przykre dolegliwości stały się na tyle uciążliwe, że z dnia na dzień powiedziałam dość niezrównoważonej diecie. Wprowadziłam zmiany w jadłospisie i przez miesiąc obserwowałam reakcję mojego organizmu na nowości, które mu zafundowałam. Efekty były zaskakujące! Co usunęłam z menu i jak się z tym czuję?Słodycze


Zawsze uwielbiałam słodycze w każdej postaci - jeszcze kilka miesięcy temu, nie wyobrażałam sobie dnia bez mlecznego batonika. W okresach największych 'ciągów' czekoladowych, moja cera była w tak koszmarnej kondycji, że nie byłam w stanie zaleczyć w żaden sposób. Codziennie na mojej twarzy pojawiało się kilka ropnych niespodzianek. Słono płaciłam za ignorowanie wpływu mojej opartej na ogromnych ilościach słodyczy diety na skórę i organizm w ogóle. Chwila przyjemności dla podniebienia niesie sobą przykre konsekwencje, które pojawiają się na mojej twarzy już następnego dnia. Też tak macie?


Cukier


Nie od dziś wiadomo, że cukier dodawany jest do wielu produktów spożywczych. Bywa, że obecność cukru w składzie niektórych z nich, może być dla nas niemałym zaskoczeniem, szczególne, że nierzadko kryje się pod dość egzotycznymi dla laika nazwami. Słodziki i inne dziwnie brzmiące substancje, to istna bomba chemiczna. Podjęłam wyzwanie i przeszłam na dobrą stronę mocy - dostępne w sklepach dżemy wymieniłam na domowe powidła, a płatki typu 'fitness', zastąpiłam owsianymi. Staram się też unikać gotowych sosów, m.in. keczupu i przekąsek zawierających wyżej wspomniane cuda, m.in. szczególnie niebezpieczny dla zdrowia syrop glukozowo - fruktozowy. Po wielu próbach zrezygnowałam też z dodawania cukru do herbaty. Łatwo nie było - przez całe lata słodziłam, o zgrozo 3 (!) łyżeczki, a dziennie piję około 5 herbat.. Na szczęście dziś nie jestem w stanie przełknąć mojego ukochanego niegdyś herbacianego lepu, a jeśli mam ochotę na słodki napój, piję wodę z miodem i cytryną. Pycha!


Białe pieczywo


Świeża, ciepła bułeczka pszenna, była podstawą moich śniadań i kolacji przez całe lata! Nie mogę uwierzyć, że do niedawna jedyną słuszną opcją na dwa posiłki dziennie, było dla mnie białe pieczywo z supermarketu. Uważałam, że tylko kawał buły może nasycić mój głód o poranku i często ładowałam ją także na drugie śniadanie. Niestety, 'nowoczesne' białe pieczywo drastycznie różni się od tego, które piekły i spożywały nasze babcie. Proces oczyszczania mąki powoduję utratę części witamin i składników odżywczych, w tym odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego błonnika. Warto wiedzieć, że przy produkcji pieczywa, często stosowane są dodatki do żywności - barwniki, aromaty, spulchniacze i wiele innych, zupełnie zbędnych substancji.


Mięso


Nie wyobrażam sobie wykluczenia mięsa z mojej diety, jednak zauważyłam, że dobrze służy mi ograniczenie go. Podczas mojego eksperymentu żywieniowego, wyeliminowałam mięso z menu na miesiąc i przyznam, że czułam się znakomicie. W czasie trwania moich żywieniowych testów, spożywałam sporo ryb. Dawno nie miałam tyle energii! Zważywszy na raporty Światowej Organizacji Zdrowia nt. negatywnego wpływu na organizm mięsa czerwonego i przetworzonego (dostępnego zwykle w większych marketach) - decyzja o zmniejszeniu ilości spożywanego mięsa, wydaje się słuszna.Odkąd dokonałam zmian w jadłospisie, utrzymuję stałą wagę, mam więcej energii, a moje dolegliwości żołądkowe ustąpiły.  Stan cery widocznie się poprawił - nie walczę już z wielkimi ogniskami zapalnymi, a włosy nabrały blasku.

Jestem ciekawa, czy Wy też stosujecie jakieś ograniczenia w swoich dietach? Dajcie koniecznie znać:).To może Cię zainteresować:


    Standardowe Komentarze
    Komentarze Facebook

0 komentarze:

Prześlij komentarz